</> Adauga widgetul de calcul in site-ul tau

Indemnizatie crestere copil - dividende

Venituri salarii 27 sept 2018
Buna ziua! imi putet spune, va rog, daca pe langa salariu, se mai iau si dividendele in calcul pentru indemnizatia de crestere copil?
  • Calculator Venituri 27 sept 2018

    Buna ziua,

     

    Conform Ordonantei de urgenta nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, persoanele care, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 luni venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuala, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara.

     

    Dividendele sunt, conform art. 91 din Codul Fiscal, venituri din investitii. Astfel, nu se incadreaza ca fiind eligibile pentru acordarea concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului.

     

    Speram ca informatiile de mai sus sa va fie utile.

     

    O zi frumoasa,

    Echipa calculatorvenituri.ro

Consimtamant Cookie: Acest website foloseste cookie-uri proprii si ale tertilor pentru a furniza vizitatorilor o experienta imbunatatita de navigare si servicii adaptate interesului fiecaruia. Afla mai mult Sunt de acord
Inchide
Inchide
Real Time Analytics