</> Adauga widgetul de calcul in site-ul tau

Cum se calculeaza concediul medical daca nu am avut venituri in ultimele 6 luni? Precizez ca am cod 14 la diagnostic.

Venituri salarii 12 apr 2018
Buna ziua.
cum se calculeaza concediul medical,daca nu am avut venituri in ultimele 6 luni? Precizez ca am cod 14 la diagnostic.
  • Calculator Venituri 13 apr 2018

    In general, pentru a beneficia de concediu medical, trebuie sa fie indeplinita conditia de stagiu de cotizare.

    Conform OUG 158/2005 si a normei de aplicare actualizata in ianuarie 2018, stagiul minim de cotizare pentru acordarea indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca, este de 6 luni realizate in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical (potrivit art. 7 din OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate si a art. 6 din norma aferenta de aplicare). Cele 6 luni in ultimele 12 luni pot fi 6 luni complete sau se pot determina ca fiind un numar de zile echivalent a 6 luni, in cazul in care nu s-a contribuit 6 luni complete.

    Conform art. 8 alin. (1) din OUG 158/2005, stagiul de cotizare in sistemul de asigurari sociale de sanatate se constituie din insumarea perioadelor pentru care s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii de catre angajator sau, dupa caz, de catre asigurat, respectiv de catre fondul de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale sau bugetul asigurarilor pentru somaj.

    Se asimileaza stagiului de cotizare in sistemul de asigurari sociale de sanatate perioadele in care asiguratul beneficiaza de concediile si indemnizatiile prevazute de OUG 158/2005 actualizata in 2018 (adica concedii medicale, de maternitate, etc).

    De asemenea, se asimileaza stagiului de cotizare in sistemul de asigurari sociale de sanatate si perioadele in care asiguratul:

    a)     a beneficiat de pensie de invaliditate;

    b)     a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora;

    c)      a beneficiat de indemnizatie lunara pe perioada concediului de acomodare, potrivit Legii273/2004 privind procedura adoptiei, republicata, de indemnizatie pentru cresterea copilului potrivit Ordonantei de urgenta a Guvernului 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobata cu modificari prin Legea 132/2011, cu modificarile si completarile ulterioare.

    Asiguratii audreptul la concediu si indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca, fara conditii de stagiu de cotizare, in cazul urgentelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor si SIDA. Diagnosticul cu cod 14 s-ar incadra la neoplazii.

     

    Astfel, conform art. 10 din OUG 158/2005, actualizata, daca aveti 6 luni de stagiu de cotizare in ultimele 12 luni, indemnizatia pentru concediul medical se va calcula ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar.

     

    Daca ati beneficiat de indemnizatie de somaj, atunci indemnizatia pentru concediul medical se va determina ca medie a veniturilor brute lunare reprezentand indemnizatie de somaj, din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar.

     

    Daca ati avut contract individual de asigurare cu CNASS, indemnizatia pentru concediul medical se va determina ca medie a veniturilor asigurate, inscrise in contractul de asigurare, din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar.

     

    Daca ati beneficiat de indemnizatiile prevazute de OUG 158/2005 (pentru concediu de maternitate, concedii medicale, etc), atunci acestea vor fi luate in baza de calcul.

     

    Daca ati beneficiat de pensie de invaliditate sau ati urmat cursurile invatamantului universitar, atunci baza de calcul va fi salariul de baza minim brut pe tara.

     

    In cazul in care nu ati avut stagiul complet, dar ati cotizat o perioada, deoarece va incadrati la neoplazii, chiar daca nu ati avut stagiul de cotizare complet de 6 luni in ultimele 12 luni, se va lua in calcul media veniturilor lunare pe care le-ati avut in perioada in care ati cotizat sau venitul lunar din prima luna de activitate.

     

    Daca nu ati avut deloc venituri in ultimele 12 luni si nici nu va incadrati la cei care au beneficiat de pensie de invaliditate sau au urmat cursurile de invatamant superior, OUG 158/2005 nu precizeaza o baza de calcul pentru indemnizatia de concedii medicale, ceea ce ar putea fi interpretat ca chiar daca aveti dreptul la concediu medical, indemnizatia este zero. Daca sunteti in acest caz, ar fi bine sa reverificati cu CNASS.

     

    Conform art. 17, alin. 2 din OUG 158/2005, in cazul neoplaziilor, cuantumul indemnizatiei de concedii medicale este de 100% din baza de calcul.

Consimtamant Cookie: Acest website foloseste cookie-uri proprii si ale tertilor pentru a furniza vizitatorilor o experienta imbunatatita de navigare si servicii adaptate interesului fiecaruia. Afla mai mult Sunt de acord
Inchide
Inchide
Real Time Analytics