</> Adauga widgetul de calcul in site-ul tau

Ce taxe se platesc pentru un concediu medical de maternitate?

Venituri salarii 05 feb 2016
  • Andreea Maria Ioana 12 feb 2016

    Indemnizatiile pentru maternitate, acordate potrivit OUG 158/2005 nu sunt considerate venituri salariale si asupra acestora nu se datoreaza impozitului pe venit, conform art. 62, litera c) din Codul fiscal.

    Potrivit art. 139 litera o) si art. 140 din Codul Fiscal, se datoreaza contibutia de asigurari sociale (CAS) atat de catre angajat, cat si de catre angajator. Baza de calcul a contributiei este 35% din castigul salarial mediu brut, proportinonal cu numarul de zile de concediu medical, raportat la numarul de zile lucratoare.  

    Nu se datoreaza alte contributii asupra indemnizatiei de maternitate, acesta fiin suportata integral din FNUASS.

Consimtamant Cookie: Acest website foloseste cookie-uri proprii si ale tertilor pentru a furniza vizitatorilor o experienta imbunatatita de navigare si servicii adaptate interesului fiecaruia. Afla mai mult Sunt de acord
Inchide
Inchide
Real Time Analytics