</> Adauga widgetul de calcul in site-ul tau

Buna daca nu am decat 10 luni lucrate atunci cand nasc si restul am invatamant de zi pot beneficia de aceasta indemnizatie?

Venituri salariale 25 mar 2020
  • Rares Popescu 25 mar 2020

    Buna ziua,

    Conform Ordonantei de Urgenta nr. 111/2010, pot beneficia de concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copilului persoanele care, timp de 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului, au obtinut venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuala, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura.

    Asadar, pentru acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului este necesara indeplinirea stagiului de cotizare de 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului.

    Stagiul de cotizare se poate constitui, integral sau fractionat, si din perioadele asimilate enumerate la art. 2 alin. 5 din Ordonanta de Urgenta nr. 111/2010. Perioada in care urmati cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar sau universitar este perioada asimilata si se va lua in considerare la stabilirea dreptului la concediu si indemnizatie lunara pentru cresterea copilului.

Consimtamant Cookie: Acest website foloseste cookie-uri proprii si ale tertilor pentru a furniza vizitatorilor o experienta imbunatatita de navigare si servicii adaptate interesului fiecaruia. Afla mai mult Sunt de acord
Inchide